poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaZdrowieChoroba skóry rozwijająca się najczęściej u młodzieży w okresie dojrzewania

Choroba skóry rozwijająca się najczęściej u młodzieży w okresie dojrzewania

Jeśli chodzi o problemy skórne nastolatków, istnieją zarówno podobieństwa, jak i różnice między populacją dorosłych i dzieci. Oprócz stopnia nasilenia objawów, lokalizacji i morfologii zmian oraz techniki leczenia, wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę.

Jak zmienia się skóra w okresie dojrzewania?

Nadpotliwość i trądzik pospolity są częste u nastolatków z powodu zmian hormonalnych w organizmie. U dorosłych wariant trądziku pospolitego charakteryzuje się innym zestawem objawów. Trądzik pospolity ma inny obraz kliniczny niż trądzik dorosłych. W związku z tym łuszczyca różni się od atopowego zapalenia skóry łagodniejszymi objawami i większym wpływem na otoczenie. Atopowe zapalenie skóry coraz częściej występuje u nastolatków, co wymaga zwrócenia większej uwagi na tę grupę demograficzną.

Ze względu na niedojrzałość psychiczną nastolatków, są oni bardziej podatni na stres wynikający z problemów z obrazem własnego ciała. Pacjenci z długotrwałymi chorobami skóry potrzebują wsparcia psychologicznego, a także szczególnej uwagi w zakresie przestrzegania zaleceń dotyczących leczenia.

Dlaczego zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania?

W okresie dojrzewania w organizmie człowieka zachodzą zmiany na wszystkich poziomach: biologicznym, psychologicznym, seksualnym i społecznym.

Dorośli i dzieci różnią się znacznie pod względem zachodzących procesów. Wygląd kliniczny, nasilenie zmian i metody leczenia niektórych chorób skóry są różne. W niniejszym artykule skupimy się na specyficznych dermatozach występujących u nastolatków, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek chorobowych charakterystycznych dla tej grupy wiekowej lub różniących się od chorób występujących w innych grupach wiekowych.

Poziomy androgenów, które wpływają na pracę gruczołów łojowych, potowych i mieszków włosowych u nastolatków. W rezultacie trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry i nadmierna potliwość to objawy często występujące w tej grupie wiekowej.

choroby skóry młodzież

Zmiany, które zachodzą w okresie dojrzewania

Dziewczęta rozpoczynają dojrzewanie płciowe w wieku 11-13 lat, natomiast chłopcy przeważnie 2-3 lata później. Przysadka mózgowa pod kontrolą ośrodków mózgowych stymuluje jajniki, jądra i nadnercza do wydzielania większej ilości hormonów płciowych. W końcu kończy się wzrost kości, kształtują się narządy płciowe i pojawiają się charakterystyczne dla każdej płci włosy.

U dziewczynek rozpoczyna się menstruacja, w tym czasie pęcznieją im sutki i zmienia się głos. Mniej więcej w wieku 11-14 lat skóra zaczyna wykazywać oznaki dojrzewania, ponieważ hormony zaczynają działać także na nią.

Czym dokładnie jest łojotok i jak się rozwija?

Sebum jest wydzielane przez miliony gruczołów łojowych znajdujących się na powierzchni skóry. Utrzymuje on zdrowy wygląd skóry i zapobiega jej wysychaniu w normalnych warunkach. Łojotok to stan, w którym wytwarzane są nadmierne ilości sebum. Łojotok jest najczęstszą przyczyną problemów dermatologicznych u nastolatków.

Na skórze łojotokowej znajdują się rozszerzone otwory gruczołów łojowych na środku twarzy oraz na tułowiu w okolicy mostka i między łopatkami. Jest ona tłusta, błyszcząca i szorstka. Nadmierna produkcja łoju na skórze głowy przyczynia się do powstawania brzydkich włosów. Liczba i wielkość gruczołów łojowych wpływa na wydzielanie łoju, hormony androgenowe, które produkują nadnercza, jądra i jajniki, regulują wydzielanie sebum. W okresie dojrzewania ich nadmierne wydzielanie prowadzi do uporczywego łojotoku i innych zmian towarzyszących.

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest chorobą gruczołów łojowych i mieszków włosowych spowodowaną zwiększonym łojotokiem. Niezapalne ogniska trądzikowe, takie jak zaskórniki, mogą być spowodowane nadmiernym wydzielaniem łoju i jego nietypowym składem. Propionibacterium acnes, bakteria, która rozwija się w zatkanych otworach gruczołów, powoduje stan zapalny, grudki, krosty i torbiele zastoinowe.

W wyniku zmian łojotokowych rozwija się grzyb Malassezia furfur, który powoduje zmiany zapalne w mieszkach włosowych, tzw. folikulity. Zmiany trądzikowe występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, ale u większości osób dominuje jedna forma. W zdecydowanej większości przypadków trądzik jest niewielki, ale w kilkunastu procentach dochodzi do znacznych i głębokich zmian, które pozostawiają blizny. Na twarzy i plecach najczęściej występują zaskórniki, grudki, krosty lub torbiele.

trądzik

Czy trądzik można leczyć?

Leczenie trądziku jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym, pacjenci muszą zdawać sobie z tego sprawę. Jest to długotrwała procedura, wymagająca ścisłego przestrzegania określonych zaleceń, oraz że nie zawsze możliwe jest uzyskanie ostatecznego wyniku leczenia. Istnieje jednak szereg dostępnych obecnie metod leczenia, które mogą doprowadzić do skutecznego wyleczenia tej dolegliwości.

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się trądziku?

Jeżeli stan zmian trądzikowych uległ pogorszeniu i nie jest skutecznie leczony, należy skonsultować się z dermatologiem. Obecnie w leczeniu trądziku stosuje się trzy kategorie leków: przeciwbakteryjne, retinolowe i hormonalne.

Zmiany zapalne, takie jak grudki i krosty, leczy się antybiotykami. W niektórych przypadkach antybiotyk może być podawany bezpośrednio na skórę lub przyjmowany doustnie. Aby stan skóry stopniowo się poprawiał, konieczne jest co najmniej sześciomiesięczne leczenie antybiotykami.

Retinoidy to związki witaminy A, które stosuje się miejscowo w postaci płynu lub żelu lub, w cięższych przypadkach, przyjmuje się doustnie. Działanie tych leków polega na kontrolowaniu pracy gruczołów łojowych i zmniejszaniu stanu zapalnego złuszczając martwe komórki skóry. Ze względu na ich znaczące działanie teratogenne (szkodliwe dla płodu), doustne retinoidy powinny być stosowane przez kobiety w wieku rozrodczym wyłącznie w połączeniu ze skuteczną antykoncepcją. Po około trzech miesiącach leczenia u większości pacjentów obserwuje się znaczną poprawę stanu zdrowia.

Przyczyną uporczywych zmian trądzikowych u kobiet może być w szczególności nadprodukcja androgenów. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest hormonalna terapia zastępcza.

Trądzik tak nasilony, że pozostawia blizny, może być szpecący. Po zagojeniu się zmian kosmetyczka będzie musiała wykonać zabieg dermabrazji, czyli złuszczania naskórka, można też zastosować laserowe usuwanie płytkich blizn.


Chcesz dowiedzieć się kiedy najlepiej kisić kapustę? Koniecznie sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Sprawdź również:

Popularne:

Choroba skóry rozwijająca się najczęściej u młodzieży w okresie dojrzewaniaJeśli chodzi o problemy skórne nastolatków, istnieją zarówno podobieństwa, jak i różnice między populacją dorosłych i dzieci. Oprócz stopnia nasilenia objawów, lokalizacji i morfologii zmian oraz techniki leczenia, wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę. Jak zmienia się skóra w okresie dojrzewania? Nadpotliwość i trądzik...