poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaZdrowieCiekawostki o aloesie: co to za roślina? Ukorzenianie w wodzie

Ciekawostki o aloesie: co to za roślina? Ukorzenianie w wodzie

Aloes jest sukulentem, który jest nieco nietypowy. Wykazano, że ma właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawiera wiele różnych substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu ma bardzo zróżnicowany wpływ na organizm. Wiele kosmetyków i suplementów diety zawiera aloes.

W liściach aloesu znajduje się ponad 200 substancji biologicznie czynnych, które odpowiadają za niezwykłe właściwości tej rośliny.

Witamina B12 jest jednym z niewielu składników odżywczych występujących w tej roślinie.

Źródłem nazwy aloesu jest najprawdopodobniej arabskie słowo alloeh, ale można też brać pod uwagę greckie słowa alóe, oznaczające gorzki, i aloedarion, oznaczające środek przeczyszczający.

  • Nazwa „Sabur” (po asyryjsku „cierpliwość”) była nazwą nadaną aloesowi przez Asyryjczyków.
  • Nazywano go „lilią pustyni”, „darem niebios”, „lekarzem w doniczce” i „cichym uzdrowicielem”.

Mimo że na świecie istnieje ponad 300 różnych gatunków aloesu, tylko pięć z nich ma wartość leczniczą: Aloe vera, aloe perryi, arborescens, saponaria i ferox.

W stanie naturalnym aloes nie przyciąga żadnych zwierząt ani szkodników, ponieważ zawiera liczne związki chemiczne.

Co za niespodzianka.

Starożytni Grecy, Rzymianie, Babilończycy, Hindusi, Chińczycy i Indianie używali aloesu jako rośliny leczniczej już 5 tys. lat p.n.e.

Gliniane tabliczki z Sumeru z 1750 r. p.n.e., „Egipska Księga Leków”, papirus Ebera z 1550 r. p.n.e. to najwcześniejsze wzmianki o aloesie i jego leczniczych właściwościach.

Przez wieki aloes określano różnymi nazwami, w tym „rośliną, która leczy wszystkie choroby”, „cudowną rośliną”, „darem niebios” i „lilią pustyni”. Znana jest także jako „roślina nieśmiertelności”, „roślina pierwszej pomocy”, „zielony lekarz”, „roślina na oparzenia”, „cichy uzdrowiciel” oraz „roślina, która leczy wszystko”.

Istnieje sto trzydzieści gatunków aloesu. Spośród nich właściwości lecznicze mają: Aloe barbadensis Miller, Aloe perryi Baker, Aloe arborescens Miller, Aloe saponaria i aloes uzbrojony.

aloes aloe vera

Aloes był używany w hinduizmie w XI wieku w rytuale kultu Sziwy, który prowadził do osiągnięcia iwaloki (nieba boga).

Starożytne kultury uważały aloes za symbol życia po śmierci, a żywice z tej rośliny stosowały jako perfumy i proszek do posypywania pościeli, ubrań i całunów pogrzebowych.

Roślina aloesu była czczona jako symbol życia wiecznego. Używano jej do dekoracji piramid, cmentarzy i jako prezentu na pogrzeby. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że „krew” aloesu dodaje urody, zdrowia i nieśmiertelności egipskim faraonom. W wielu krajach używano aloesu do produkcji farb.

W Palestynie aloes był tradycyjnie używany do balsamowania zmarłych, a dla mahometan symbolizował zdrowie i bogactwo. Na pamiątkę podróży do Mekki wieszano go nad drzwiami domu.

W starożytnych Indiach aloes był powszechnym środkiem odmładzającym skórę i poprawiającym urodę, a arabscy handlarze byli znani z jego sprzedaży. Zarówno Kleopatra, jak i Nefertiti używały aloesu w tych celach. W starożytności Kleopatra używała proszku z aloesu do rozjaśniania oczu i kąpała się w jego soku; Hipokrates uznał, że aloes jest rośliną wspomagającą gojenie się ran;

Podbój wyspy Sokotra wyłącznie ze względu na rosnące tam rośliny aloesu, dzięki którym Aleksander Wielki mógł leczyć rany swoich żołnierzy po bitwie.
Rzymianie skorzystali z wiedzy Egipcjan i wyposażyli swoich żołnierzy w liście aloesu.

Co trzeba wiedzieć o aloesie, żeby go stosować?

Produkty naturalne cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem, ponieważ w dzisiejszym świecie pełnym chemii i innych „ulepszaczy” wydają się mieć podwójną wartość. W ramach bonusu, oprócz poznania wielu dobroczynnych właściwości aloesu dla zdrowia i urody, dowiemy się kilku interesujących faktów historycznych na jego temat.

Aloes – fakty i informacje.

Ponieważ już pięć tysięcy lat temu używano go jako środka zapachowego na całuny pogrzebowe, aloes jest obecny od bardzo dawna. Wokół piramid i grobowców w Egipcie był również wykorzystywany jako roślina ozdobna. W rezultacie uważano go za drogowskaz prowadzący do królestwa zmarłych.

Z kolei w Palestynie często stosowano go do balsamowania zwłok. Początki aloesu sięgają glinianych tabliczek („Egipska Księga Leków” – 1550 r. p.n.e.). W historii aloes nosił wiele nazw (np. niebiańska różdżka, roślina pierwszej pomocy, cichy uzdrowiciel, lilia pustynna, dar Wenus). Od setek lat aloes jest dla muzułmanów symbolem pielgrzymki do Mekki.

Aloes był bardzo ceniony przez Aleksandra Wielkiego, który najechał wyspę Sokotrę wyłącznie dla rosnącego tam aloesu, ze względu na jego właściwości lecznicze. Jeśli chodzi o sławnych Polaków, to roślina ta była niezbędnym elementem wyposażenia Krzysztofa Kolumba podczas jego licznych podróży.

Podobnie Rzymianie zaopatrywali swoich żołnierzy w aloes jako element umundurowania. W Kolumbii aloes odgrywa bardzo ważną rolę. Nad drzwiami wejściowymi do domu roślina ta jest święcona, a następnie wieszana. Kolumbijczycy wierzą, że w ten sposób odpędza się złe duchy. Kiedy aloes „wchłonie” złe moce, zawiązuje się wokół niego wstążkę w maksymalnie dwóch kolorach. W tym przypadku kolor zielony jest znakiem pomyślności, a czerwony – powodzenia w miłości. Mahatma Gandhi używał aloesu w okresie postu.

Starożytni Grecy i Rzymianie, Babilończycy, Hindusi i Chińczycy używali aloesu jako lekarstwa. W XI wieku n.e. aloes był używany w hinduskim rytuale ku czci Sziwy. Po odprawieniu rytuału osiągnięto iwalokę (innymi słowy – niebo boga). Krew” aloesu, według starożytnych Egipcjan, miała również wzmacniać urodę, zdrowie i długie życie. Aloes był sekretem urody stosowanym zarówno przez Kleopatrę, jak i Nefertiti.

Z kolei Kleopatrze używano aloesu do rozjaśniania oczu i kąpano ją w jego soku. Na całym świecie aloes był także wykorzystywany do produkcji farb. Aloes był kiedyś uważany za lek w medycynie indyjskiej i sprzedawany tam przez arabskich kupców. Już Hipokrates był przekonany, że aloes ma właściwości lecznicze. Możliwe, że „Księga Liczb” również zawiera odniesienie do aloesu. „Aloes, który zasadził Pan” (cytat). Już w 1934 r. dr Collins zaczął stosować aloes w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry.

Jak roślina wygląda w środku

Co warte podkreślenia, tylko pięć odmian aloesu posiada właściwości lecznicze. Półwysep Arabski, Afryka i Madagaskar to główne miejsca, w których roślina ta występuje obecnie. Należy pamiętać o budowie aloesu, ponieważ jest to roślina żywa.

Łodygi roślin aloesu mogą być rozgałęzione lub nierozgałęzione. Uzupełnieniem wyglądu jest rozeta mięsistych liści z żółtym lub brązowym mlecznym sokiem. Jak już wspomniano, liście są mięsiste i pokryte warstwą wosku.

Zawierają je rozety znajdujące się na poziomie gruntu. Czerwone lub pomarańczowe kwiaty aloesu stanowią piękny widok. Okwiat ma kształt podłużnego prostokąta. Dwukolorowe kwiaty nie należą do rzadkości.

Spośród wielu odmian aloesu wyróżnia się aloes biały, aloes drzewiasty, aloes korowy, aloes piekarski, aloes uzbrojony, niski, aloes sokowy, aloes Pilansa, aloes wielkolistny, aloes Thorncrofta, aloes zwyczajny i aloes Vose.

Należy pamiętać o tym, że.

Nie ma owadów ani zwierząt, które mogłyby siadać na aloesie w sposób naturalny ze względu na aloinę i emodynę obecne w skórce. Badania wykazały, że aloes jest doskonałym środkiem konserwującym warzywa i owoce. Warto pamiętać, że obecnie aloes jest najczęściej stosowany w leczeniu problemów trawiennych, infekcji wirusowych i chorób skóry.

Aloes ukorzenianie w wodzie

Rozmnażanie bezpłciowe roślin można uzyskać przez uzyskanie sadzonek pędowych, co jest metodą wegetatywną. Tę metodę stosujemy, aby łatwo rozmnożyć roślinę, podarować ją lub po prostu chcemy mieć kolejny okaz. Czasami bowiem jedna sztuka ulubionej rośliny nie wystarcza.

Dodanie ukorzenionego pędu do doniczki z rośliną macierzystą może ją zagęścić. Aby zaoszczędzić pieniądze, często kupujemy sadzonki drogich roślin kolekcjonerskich, a następnie sami je hodujemy. Jest to o wiele tańsze niż kupowanie wstępnie ukorzenionych roślin. Należy najpierw poćwiczyć ukorzenianie roślin w wodzie na tańszych egzemplarzach, ale jeśli się to opanuje, nie powinno być problemów z droższymi roślinami.


Chcesz dowiedzieć się jak podróżować z psem samolotem? Przeczytaj nasz artykuł.

Sprawdź również:

Popularne:

Ciekawostki o aloesie: co to za roślina? Ukorzenianie w wodzieAloes jest sukulentem, który jest nieco nietypowy. Wykazano, że ma właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawiera wiele różnych substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu ma bardzo zróżnicowany wpływ na organizm. Wiele kosmetyków i suplementów diety zawiera aloes. W liściach aloesu znajduje się ponad 200 substancji biologicznie...