Jako dzieci, zwłaszcza te, które oglądały program „domowe przedszkole„, byliśmy stale konfrontowani z tym pytaniem. Moment na sensowne rozwiązania przychodzi w dorosłym życiu. To, że widzimy jeże (łac. Erinaceus) w nocy nie jest niczym niespodziewanym, ponieważ są to stworzenia nocne. W ciągu dnia chowa się w krzakach i norach, aby chronić się przed drapieżnikami, ale w nocy wychodzi na zewnątrz, aby szukać pożywienia.
Jeż jest przede wszystkim owadożercą. Z tego powodu często można go zobaczyć na terenach miejskich w pobliżu latarni, gdy przyciągnięte do światła owady mają tendencję do rozbijania się o ziemię. Równie często jeż stempluje w kierunku bagien, gdzie gnieżdżą się dżdżownice.
Jeże są nocnymi tupaczami, które najczęściej można spotkać na początku października, kiedy to gromadzą zapasy pożywienia na czas zimowej hibernacji. Jest to gatunek terytorialny, dlatego nie jest nie do pomyślenia, że ten sam jeż będzie częstym gościem na naszym podwórku czy w ogrodzie.
Na temat tego, gdzie jeż tupie w nocy, odpowiedź jest prosta: wszędzie tam, gdzie może znaleźć pożywienie.
Mało znanym faktem jest to, że jeże również biorą „urlop”. Jest on obchodzony corocznie 10 listopada i służy zwróceniu uwagi na potrzebę zwiększenia ochrony tych stworzeń, które są jeszcze przedmiotem systematycznego zabijania. Jeże są nocnymi drapieżnikami, w ciągu jednej nocy potrafią pokonać ponad 2 kilometry!
Jeśli jesteście zainteresowani, to mogę Wam powiedzieć, gdzie dokładnie jeż tupie nogami każdej nocy. – Ci, którzy przeszli przez swoje lata formacyjne w środowisku „Domowego przedszkola„, natychmiast rozpoznają melodię i słowa piosenki – „Dokąd nocą tupta jeż, możesz wiedzieć jeśli chcesz”. Kiedy zbliża się noc, jeże rozpoczynają swoje żerowanie w poszukiwaniu pożywienia. W zasadzie nie transportują rumianych jabłek; ich dieta składa się przede wszystkim ze ślimaków, dżdżownic, płazów, małych zwierząt, ptasich jaj i padliny. Odległości, jakie mogą pokonać te małe zwierzęta są zaskakująco duże. W nocy są w stanie przejść nawet trzy kilometry! Jeże występują zazwyczaj w lasach liściastych, choć coraz częściej można je spotkać na podmiejskich i miejskich podwórkach.
Ile igieł mają jeże?
Jeże wyróżniają się spośród innych zwierząt dzięki charakterystycznym igłom. Pierwszy ich zestaw nabywany jest jeszcze przed narodzinami, natomiast trzeci pojawia się, gdy jeż ma miesiąc. Później, wraz z wiekiem, rozwijają się wraz z nim. Około pięć do sześciu tysięcy z nich noszą jeże wschodnie, które są rozpowszechnione na większości obszaru Stanów Zjednoczonych. Ponad 8000 jeży zachodnich.
Igły są wykorzystywane głównie do samoobrony ze względu na ich wszechstronność, głębokość wprowadzania oraz fakt, że wbrew powszechnej opinii nie zawierają one jadu. Jeże używają swoich kolców jako rodzaju samoobrony, kiedy są przestraszone, a kiedy są dotknięte, trzęsą się gwałtownie, aby uwolnić jad ze swoich kolców.
Twoim zdaniem, jak wygląda jeż?
Ludzie wszędzie znają jeża. Prawie każdy je widział, a większość osób, które je widziały, przepada za nimi i nie ma nic przeciwko ich obecności. W wielu różnych mediach pojawiają się jeże, w tym w bajkach, animacjach, a nawet w pszczołach ortograficznych. Częstym błędnym przekonaniem jest to, że jeże używają swoich kolców do przechowywania i transportu jabłek do kuchni. Ponieważ są one ściśle mięsożerne, wszystko, co napotkają, musi zostać natychmiast skonsumowane.
Kolce na ciele jeża liczone są w tysiącach, dzięki czemu zyskał on powszechną sławę. Są to zmienione włoski wykonane z tego samego białka (keratyny), które tworzy nasze naturalne włosy i paznokcie. Mają około 2 mm średnicy i 2-3 cm długości, przez co wyglądają jak włosy kiełkujące z gleby. Podstawa kolców jest elastyczna i bardziej miękka niż reszta. W ten sposób jeż może je przenosić, regulować ich położenie i składać w zależności od potrzeb. Ochrona przed napastnikami jest znacznie zwiększona dzięki kolcom. Ten ssak ma zaledwie około 30 centymetrów długości, ale dzięki kolcom jest chroniony przed drapieżnikami.
W przypadku zagrożenia jeże często zwijają się w ciasną kulkę. Ze względu na unikalną sieć mięśni bezpośrednio pod powierzchnią skóry, a konkretnie tzw. mięśnia okrężnego, jest to możliwe. Dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym zwierzę może przez dłuższy czas pozostawać w pozycji, która dla nas wydawałaby się wyjątkowo niewygodna. Wówczas jest ono prawie całkowicie zamknięte w skorupie dla ochrony; odsłonięte jest tylko podbrzusze i otwór na płuca. W obliczu zagrożenia jeż zwija się w kłębek. Po jego przejściu powoli rozwija się, odsłaniając długi, pozbawiony kolców pysk. Ślina, którą jeż obficie smaruje swoje kolce, szybko i łatwo wysycha. Ponieważ jeż nigdy nie zrzuca skóry, pozostają one na jego grzbiecie przez całe, prawie dziesięcioletnie życie.
Kolczasta sierść nie chroni jeża przed zimnem i już w październiku zwierzę zasypia. W kwietniu, kiedy się budzi, rozpoczynają się gody. Samce rywalizują o koleżanki, mniej używając kolców, a bardziej zębów i łap. Zwycięski samiec oddaje się zalotom. Rytuały godowe jeży i w ogóle ich życie jest o tyle trudniejsze do zaobserwowania, że to przysłowiowe nocne marki. Czasem jednak, zwłaszcza po ciepłym letnim deszczu, wychodzą z ukrycia na trawnikach i alejkach także w dzień.
Czy jeże są pożyteczne?
Jest bezpieczny dla życia roślinnego i nie powoduje żadnych szkód. W Anglii istnieje nawet stowarzyszenie, którego jedynym celem jest jego ochrona, ponieważ jest tam tak lubiany. Chętnie witamy jeże w naszym ogrodzie i nie widzimy powodu, aby zniechęcać je do przebywania w nim.
Już samo to przyniesie pozytywne skutki, gdyż jeż skutecznie usuwa zwłoki drobnych zwierząt, takich jak ptaki, gryzonie i płazy, a także zabija owady, zwłaszcza chrząszcze (z którymi jest wiele problemów). Jednak straty nie rekompensują niczego. Nasze jeże może mają tylne nogi bardziej przystosowane do kopania, ale rzadko kopią nory i nie zniszczą Twojego ogrodu (zostawią go kretom).
Ponieważ są one oficjalnie klasyfikowane jako typy samotnicze, występy grupowe również nie są problemem. Unikaj zbierania jeży, ponieważ mogą być zarażone pchłami lub kleszczami. Nie powinieneś również wpuszczać ich do domu. Jeż nie jest dobrym domownikiem ze względu na swoje nocne tupanie, furczenie, sapanie i dyszenie. Dodatkowo, ze względu na ochronę gatunkową, wprowadzanie jeża do domu jest nielegalne.
Zastanawiasz się nad pytaniem: Litr ziemi ile to kg? Ile waży 1 litr wody