Spis treści:
Podróżowanie ze zwierzętami
Czworonożni przyjaciele również zasługują na wyjątkową podróż. Na pokładach naszych samolotów każde zwierzę poczuje się jak VIP. Zabierz ze sobą psa, kota lub fretkę i doceń chwile spędzane z domowym pupilem również podczas lotu.
Pies w samolocie. Czy przewóz psa samolotem jest możliwy?
Planujesz przeprowadzkę lub wakacje za granicą i nie chcesz rozstawać się ze swoim pupilem? Zastanawiasz się czy Twój czworonóg może lecieć z Tobą i jak przygotować psa do takiej podróży? Przeczytaj nasz poradnik „Podróż Psa Samolotem” i sprawdź jak w praktyce wygląda lot samolotem z psem.
Przewóz psa samolotem. Czy jest możliwy?
Oczywiście! Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 48 godzin przed wylotem. Dozwolony jest transport zwierząt w wieku min. 3 miesięcy oraz gdy minęło min. 21 dni od ostatniego, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli planujemy podróż ze szczeniakiem. W drodze wyjątku, niektóre państwa mogą wydawać zezwolenia na podróż np. szczeniętom poniżej 8 tygodnia życia, które są przy matce i nie mogą zostać od niej jeszcze odsadzone.
Nasz psiak może lecieć na trzy sposoby:
- na pokładzie samolotu w transporterze
- w luku bagażowym
- osobnym samolotem transportowym (cargo).
Niezależnie którą z opcji wybierzemy musimy przygotować niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość pupila oraz jego zdolność do podróży. Pies musi posiadać:
- aktualną książeczkę szczepień (zwłaszcza przeciwko wściekliźnie);
- zaświadczenie od lekarza weterynarii o stanie zdrowia psa (wystawione do max 48h przed odlotem);
- microchip;
- specjalny paszport, który również wydaje lekarz weterynarii z dokładnym opisem naszego psa: maść, rasa, płeć, nr mikroczipu/tatuażu oraz dane opiekuna;
Rekomendujemy również przed rezerwacją lotu zapoznać się z przepisami regulującymi wwóz i wywóz zwierząt w kraju, do którego planujesz podróż oraz krajach tranzytowych. Takie informacje z pewnością znajdziesz w konsulatach poszczególnych krajów.
Jak odpowiednio przygotować psa do lotu
Chociaż niektóre linie lotnicze wypożyczają pasażerom transportery dla psów, warto przyzwyczaić psa do własnego transportera na kilka tygodni przed lotem. W tym celu trzeba odpowiednio wcześnie postawić transporter (lub torbę dla małego psa) w mieszkaniu i traktować go jak miejsce do spania i odpoczynku psa. Aby pies poczuł się tam bezpiecznie, należy włożyć tam jego kocyki, ulubione zabawki i swoją używaną koszulkę.
Co jakiś czas można go także tam karmić.
Jeśli po kilku dniach (lub tygodniach) pies przyzwyczai się do transportera, można zacząć zamykać drzwiczki. Na początku trzeba być w pobliżu psa i obserwować, jak reaguje. Jeśli jest spokojny, można na kilka minut opuścić pokój, zostawiając zwierzaka samego w transporterze. Na krótko przed lotem nie należy psu podawać picia. Przed wsadzeniem psa do transportera warto pójść z nim na spacer. Zalecamy unikać zbyt długich lotów z psem. Trzeba pamiętać, że nawet podczas lotu na średnią odległość pies spędzi w transporterze i w bardzo stresujących warunkach (hałas, obce środowisko, niskie temperatury, mało światła) pięć lub więcej godzin — od momentu nadania transportera przed odlotem aż do chwili odebrania go na lotnisku docelowym.
Torby i transportery dla psów
Większość linii lotniczych zezwala na przewożenie psów do ośmiu kilogramów w specjalnej torbie w kabinie. Wyjątkiem są psy-przewodnicy i psy eskortujące. Zatwierdzona torba transportowa ma zwykle maksymalne wymiary 55 x 40 x 23 cm. Pies musi w niej pozostać podczas całego lotu, nie wolno mu nawet wystawić głowy. Zabrania się również umieszczania toreb z psami na fotelach. Torba z psem musi stać na podłodze przed jego opiekunem, w miejscu przeznaczonym na nogi.
W przypadku psów cięższych niż osiem kilogramów, a zatem przewożonych w luku bagażowym, trzeba korzystać ze specjalnych transporterów dla psów. Muszą one spełniać wymogi określone w przepisach Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA (International Air Transport Association). Te certyfikowane transportery są szczególnie stabilne i dobrze wentylowane. Pies w transporterze musi być w stanie stanąć prosto i wygodnie się obrócić. W transporterze trzeba też umieścić świeżą wodę zabezpieczoną przed rozlaniem. Niezbędna jest także chłonna wyściółka, która przyda się, jeśli pies się załatwi albo jeśli woda do picia jednak się wyleje.