poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaCiekawostkiJak Podróżować z Psem Samolotem - Podróż Psa Samolotem

Jak Podróżować z Psem Samolotem – Podróż Psa Samolotem

Podróżowanie ze zwierzętami

Czworonożni przyjaciele również zasługują na wyjątkową podróż. Na pokładach naszych samolotów każde zwierzę poczuje się jak VIP. Zabierz ze sobą psa, kota lub fretkę i doceń chwile spędzane z domowym pupilem również podczas lotu.

Pies w samolocie. Czy przewóz psa samolotem jest możliwy?

Planujesz przeprowadzkę lub wakacje za granicą i nie chcesz rozstawać się ze swoim pupilem? Zastanawiasz się czy Twój czworonóg może lecieć z Tobą i jak przygotować psa do takiej podróży? Przeczytaj nasz poradnik „Podróż Psa Samolotem” i sprawdź jak w praktyce wygląda lot samolotem z psem.

Przewóz psa samolotem. Czy jest możliwy?

Oczywiście! Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 48 godzin przed wylotem. Dozwolony jest transport zwierząt w wieku min. 3 miesięcy oraz gdy minęło min. 21 dni od ostatniego, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli planujemy podróż ze szczeniakiem. W drodze wyjątku, niektóre państwa mogą wydawać zezwolenia na podróż np. szczeniętom poniżej 8 tygodnia życia, które są przy matce i nie mogą zostać od niej jeszcze odsadzone.

Nasz psiak może lecieć na trzy sposoby:

  • na pokładzie samolotu w transporterze
  • w luku bagażowym
  • osobnym samolotem transportowym (cargo).

Niezależnie którą z opcji wybierzemy musimy przygotować niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość pupila oraz jego zdolność do podróży. Pies musi posiadać:

  • aktualną książeczkę szczepień (zwłaszcza przeciwko wściekliźnie);
  • zaświadczenie od lekarza weterynarii o stanie zdrowia psa (wystawione do max 48h przed odlotem);
  • microchip;
  • specjalny paszport, który również wydaje lekarz weterynarii z dokładnym opisem naszego psa: maść, rasa, płeć, nr mikroczipu/tatuażu oraz dane opiekuna;

Rekomendujemy również przed rezerwacją lotu zapoznać się z przepisami regulującymi wwóz i wywóz zwierząt w kraju, do którego planujesz podróż oraz krajach tranzytowych. Takie informacje z pewnością znajdziesz w konsulatach poszczególnych krajów.

pies w samolocie

Jak odpowiednio przygotować psa do lotu

Chociaż niektóre linie lotnicze wypożyczają pasażerom transportery dla psów, warto przyzwyczaić psa do własnego transportera na kilka tygodni przed lotem. W tym celu trzeba odpowiednio wcześnie postawić transporter (lub torbę dla małego psa) w mieszkaniu i traktować go jak miejsce do spania i odpoczynku psa. Aby pies poczuł się tam bezpiecznie, należy włożyć tam jego kocyki, ulubione zabawki i swoją używaną koszulkę.

Co jakiś czas można go także tam karmić.

Jeśli po kilku dniach (lub tygodniach) pies przyzwyczai się do transportera, można zacząć zamykać drzwiczki. Na początku trzeba być w pobliżu psa i obserwować, jak reaguje. Jeśli jest spokojny, można na kilka minut opuścić pokój, zostawiając zwierzaka samego w transporterze. Na krótko przed lotem nie należy psu podawać picia. Przed wsadzeniem psa do transportera warto pójść z nim na spacer. Zalecamy unikać zbyt długich lotów z psem. Trzeba pamiętać, że nawet podczas lotu na średnią odległość pies spędzi w transporterze i w bardzo stresujących warunkach (hałas, obce środowisko, niskie temperatury, mało światła) pięć lub więcej godzin — od momentu nadania transportera przed odlotem aż do chwili odebrania go na lotnisku docelowym.

jak podróżować z psem

Torby i transportery dla psów

Większość linii lotniczych zezwala na przewożenie psów do ośmiu kilogramów w specjalnej torbie w kabinie. Wyjątkiem są psy-przewodnicy i psy eskortujące. Zatwierdzona torba transportowa ma zwykle maksymalne wymiary 55 x 40 x 23 cm. Pies musi w niej pozostać podczas całego lotu, nie wolno mu nawet wystawić głowy. Zabrania się również umieszczania toreb z psami na fotelach. Torba z psem musi stać na podłodze przed jego opiekunem, w miejscu przeznaczonym na nogi.

W przypadku psów cięższych niż osiem kilogramów, a zatem przewożonych w luku bagażowym, trzeba korzystać ze specjalnych transporterów dla psów. Muszą one spełniać wymogi określone w przepisach Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA (International Air Transport Association). Te certyfikowane transportery są szczególnie stabilne i dobrze wentylowane. Pies w transporterze musi być w stanie stanąć prosto i wygodnie się obrócić. W transporterze trzeba też umieścić świeżą wodę zabezpieczoną przed rozlaniem. Niezbędna jest także chłonna wyściółka, która przyda się, jeśli pies się załatwi albo jeśli woda do picia jednak się wyleje.

Sprawdź również:

Popularne:

Jak Podróżować z Psem Samolotem - Podróż Psa SamolotemPodróżowanie ze zwierzętami Czworonożni przyjaciele również zasługują na wyjątkową podróż. Na pokładach naszych samolotów każde zwierzę poczuje się jak VIP. Zabierz ze sobą psa, kota lub fretkę i doceń chwile spędzane z domowym pupilem również podczas lotu. Pies w samolocie. Czy przewóz psa samolotem jest możliwy? Planujesz...