poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaCiekawostkiJaki metal najlepiej przewodzi prąd? Miedź a może żelazo?

Jaki metal najlepiej przewodzi prąd? Miedź a może żelazo?

Co to są przewodniki w instalacjach elektrycznych?

W latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku wprowadzono podział materiałów na przewodniki i nieprzewodniki, co stanowiło jeden z pierwszych postępów w badaniach nad elektrycznością (izolatory). Dzisiejsze rozważania koncentrują się na przewodnikach elektronowych. Swobodne elektrony przepuszczają przez nie prąd. Podobnie jak niektóre materiały, które w stanie czystym są izolatorami, ale po połączeniu z innymi pierwiastkami lub zanieczyszczeniu mogą przewodzić prąd elektryczny, inne są przewodnikami elektrycznymi w postaci zanieczyszczonej.

Co jest przewodnikiem elektryczności, a co nieprzewodnikiem?

Substancje przewodzące prąd elektryczny mają strukturę atomową, która różni się od innych rodzajów przewodników. Dzięki temu są w stanie przewodzić prąd elektryczny z minimalnymi stratami. Z kolei izolatory to materiały, które nie pozwalają na przepływ prądu elektrycznego. Upraszczając, półprzewodniki to substancje, które przenoszą prąd elektryczny, ale tylko w ograniczonym zakresie, pomiędzy tymi dwoma biegunami.

elektrownia

Co lepiej przewodzi prąd miedź czy żelazo?

Na przykład, być może zauważyłeś, że miedź przewodzi prąd lepiej niż żelazo, a jeszcze skuteczniej niż inne materiały, takie jak szkło czy ceramika, np. plastik. Tak zwany „przewodnik elektryczny” jest ważnym wynalazkiem XX wieku.

Co lepiej przewodzi prąd aluminium czy miedź?

To prawda, że aluminium jest metalem o wysokiej przewodności. Jego przewodność wynosi 36,9 simensów/m, po srebrze (63,1), miedzi (58,5) i złocie (44,2). (skala przewodności elektrycznej). Przewodność elektryczną materiału mierzy się w omach na metr kwadratowy, a aluminium ma opór właściwy 2,7 oma/metr. Aluminium jest wykorzystywane jako przewodnik elektryczny ze względu na swoją wysoką plastyczność i przewodność energetyczną. Najczęściej stosuje się je w postaci drutu, kabla lub linii wysokiego napięcia. Stopy aluminium można znaleźć w wielu gałęziach przemysłu, od kosmetyki, przez medycynę, metalurgię, konstrukcje lotnicze, po odlewy części maszyn i nie tylko.

Do czego można wykorzystać aluminium jako przewodnik elektryczny?

Jeśli chodzi o przewodność elektryczną, największym rywalem aluminium na rynku jest miedź. Miedź często znajdziemy w popularnych silnikach elektrycznych, jeśli szukasz produktu, który jest zarówno bardziej wydajny, jak i tańszy w produkcji przy tych samych rozmiarach, miedź jest najlepszym rozwiązaniem.

Należy również pamiętać, że tlenek glinu bardzo szybko pokrywa aluminium, mogą wystąpić problemy z tzw. kontaktem, ponieważ materiał ten jest doskonałym izolatorem. W rezultacie temperatura wzrasta, a przewody są narażone na dalsze pogorszenie jakości ze względu na rosnący poziom rezystancji.

W niektórych sytuacjach aluminium ma wyraźną przewagę nad miedzią. Doskonale sprawdza się jako przewodnik w liniach napowietrznych wysokiego i średniego napięcia. Aluminium może być również stosowane jako tania alternatywa dla podziemnych przewodów miedzianych dla niskich i średnich napięć.

Elastyczność, lekkość i wytrzymałość aluminium sprawiają, że jest ono idealnym materiałem do budowy budynków. Dzięki temu można je stosować w wielu różnych sektorach.

Jak działają przewodniki?

Obecność przewodnictwa walencyjnego lub jonowego w danym obiekcie kwalifikuje go jako przewodnik. W przypadku pierwszej formy sieci krystalicznej atomy są związane, ale nadal mają jeden (lub więcej) swobodny elektron, który może swobodnie poruszać się po próbce. Przewodnictwo jonowe występuje w gazach i cieczach i polega na ruchu jonów, czyli ładunków elektrycznych atomów.


Sprawdź również ciekawy artykuł opisujący uzależnienie od partnera.

Sprawdź również:

Popularne: