Ile tak naprawdę waży jeden litr wody destylowanej? Jeden litr wody ma przybliżoną masę jednego kilograma. Jest w tym jednak pewna prawda, która umyka. Jeszcze w 1765 roku 1 kilogram był dokładnie zdefiniowany jako masa 1 litra wody w temperaturze topnienia lodu, czyli 0 stopni Celsjusza.
Później przyjęto standard IPK (International Prototype of the Kilogram) i definicja 1 kilograma uległa zmianie. Cylinder ze stopu platyny i irydu (w stosunku 90:10). Obliczono, że masa przedmiotu jest dokładnie taka, jak masa 1 litra wody. Niestety ustalono, że masa 1,000028 dm3 wody jest identyczna z masą cylindra. Oznacza to, że litr wody waży mniej niż kilogram w porównaniu z międzynarodowym wzorcem kilograma. Codzienne życie ignoruje tę znikomą rozbieżność wartości i postępuje tak, jakby 1 litr wody ważył 1 kilogram.
Jaka jest masa 1 litra wody? Od jakich czynników zależy gęstość wody?
Nie wyobrażamy sobie życia na Ziemi bez wody. Ten płyn jest niezbędny do naszego przetrwania, a także służy jako podstawa do produkcji wielu produktów spożywczych i chemicznych. W kuchni czy w zakładzie przetwórczym zazwyczaj pracujemy z objętością wody, a nie z jej ciężarem. Jednak wiedza o tym, ile waży 1 litr wody i jak zmienia się ona w zależności od pogody, jest cenną umiejętnością.
Właściwości fizyczne i chemiczne wody
Wzór chemiczny wody (z angielskiego: water) to H2O, co oznacza tlenek wodoru. Woda jest przejrzystą, bezbarwną cieczą w temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem. Dokładna temperatura, w której woda wrze to 99,974 stopni Celsjusza, natomiast jej temperatura topnienia to 0 stopni Celsjusza. W związku z tym gęstość wody określa się na 0,9970 g/cm3. W całym kosmosie woda jest jednym z najbardziej wszechobecnych pierwiastków.
Ile mniej więcej waży litr wody?
Gęstość jednego litra wody zmienia się w zależności od temperatury i ciśnienia otoczenia. Jeden litr wody waży dokładnie 998 gramów w temperaturze 0 stopni Celsjusza i pod ciśnieniem 1 atmosfery. Wraz ze wzrostem temperatury woda traci masę. W temperaturze 100 stopni Celsjusza 1 litr wody ma masę 0,5976 kilograma. Dodatkowo, skład chemiczny wody powoduje niewielkie zmiany w jej gęstości względnej. Na przykład butelkowana woda mineralna waży więcej niż butelkowana woda demineralizowana. W podobny sposób sól, która jest rozpuszczona w wodzie morskiej powoduje, że zachowuje ona swoją ciężką gęstość. Dla ułatwienia obliczeń przyjmuje się, że jeden litr wody waży 1 kilogram.
W temperaturze 4 stopni Celsjusza woda ma gęstość dokładnie 999,9720 kg/m3, co jest intrygującym faktem do rozważenia. W tym przypadku można bezpiecznie wywnioskować, że 1 litr wody waży 1 kilogram.
Wiele zastosowań wody
Na naszej planecie woda stanowi zdecydowaną większość płynów. Oprócz wymienionych wcześniej zastosowań w gospodarstwie domowym, takich jak parzenie herbaty, gotowanie, sprzątanie i podlewanie, jest ona również wykorzystywana w wielu różnych działaniach komercyjnych. Ponadto woda jest efektywnym nośnikiem ciepła, co czyni ją użytecznym składnikiem systemów centralnego ogrzewania.
Woda może być wykorzystywana do produkcji szerokiej gamy smaków kawy, co szczegółowo omówiliśmy w innym artykule. Jednak stale kurczące się zasoby słodkiej wody to poważny problem, o którym nie wolno zapominać. Wysiłki mające na celu ochronę tego zasobu są od wielu lat traktowane priorytetowo ze względu na szybkie wyczerpywanie się dostępnych zasobów.
Dowiedz się czy Czy rodzeństwo jest uprawnione do zachowku