czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaDomSmarowanie nożyc do żywopłotu. Czym smarować nożyce do żywopłotu?

Smarowanie nożyc do żywopłotu. Czym smarować nożyce do żywopłotu?

Nożyce do żywopłotu to, jak sama nazwa wskazuje, narzędzia do przycinania gęstych kęp roślinności. Używają ich zarówno profesjonalni pejzażyści, jak i ogrodnicy amatorzy.

Rękojeść nożyc do żywopłotu ma kształt umożliwiający trzymanie ich w dwóch rękach. Wymóg ten obowiązuje zarówno elektryczne, jak i gazowe nożyce do żywopłotu. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa, ale także rozmiarami tych narzędzi. Ostrza nożyc należy posmarować olejem maszynowym przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności związanych z ich cięciem.

Jak naostrzyć i smarować nożyce do żywopłotu?

Jeżeli praca trwa dłużej niż godzinę, należy smarować je co 60 minut. Smarowanie zapobiegnie przegrzaniu silnika narzędzia i zapewni prawidłową pracę ostrzy. Istnieje kilka podstawowych technik pracy z nożycami, ale najważniejszą z nich jest utrzymywanie stałego tempa – mniej więcej metr co trzy lub cztery sekundy – podczas przechylania ostrzy w kierunku ciętych liści lub gałęzi. Aby cięcie było dokładne, ostrza nie powinny być zanurzone głębiej niż 5 cm pod powierzchnią rośliny. Przycinanie żywopłotu jest o wiele łatwiejsze, gdy wyznaczy się pożądaną wysokość grupy roślin za pomocą sznurka.

Smarowanie nożyc do żywopłotu

Konserwacja nożyc do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu mają za zadanie ułatwić pielęgnację żywopłotów, ale aby spełniały swoje zadanie, należy o nie regularnie i dobrze zadbać.

Po każdej pracy należy wyczyścić ostrza miękką, suchą szczoteczką do zębów lub czystą, suchą szmatką. (Elektryczne nożyce do żywopłotu powinny być czyszczone po użyciu).

Należy również sprawdzać, czy listwy tnące i ostrza nie są uszkodzone lub stępione, w przypadku elektrycznych nożyc do żywopłotu powinny być one serwisowane, jeśli wykazują oznaki zużycia. Listwa tnąca elektrycznych nożyc do żywopłotu powinna być regularnie smarowana specjalnym olejem do konserwacji.

Nożyce ręczne wykonane ze stępionej stali wymagają ostrzenia tylko od czasu do czasu. Nożyce do żywopłotu powinny być przechowywane w suchym, czystym i bezpiecznym miejscu, w sposób niedostępny dla dzieci i innych osób postronnych. Nieużywane narzędzia elektryczne powinny mieć założoną osłonę, aby zapobiec uszkodzeniu.

Jak ostrzy się noże i dlaczego warto poświęcić na to czas i wysiłek?

Efektywne użytkowanie nożyc wymaga regularnego ostrzenia ostrza. Używanie tępego układu tnącego wydłuża czas potrzebny na wykonanie zadania i skraca żywotność urządzenia, oraz powoduje również zwiększone zużycie paliwa.

Dlaczego moje nożyce do żywopłotu muszą być ostrzone?

Aby zaoszczędzić pieniądze, nie trzeba zatrudniać specjalisty, nie jest to trudne, ale wymaga wytrwałości i dbałości o szczegóły. Można użyć pilnika lub specjalnej maszyny do ostrzenia. Aby wykonać tę czynność prawidłowo trzeba naostrzyć każdy ząb nożyc osobno. Najlepszym sposobem ostrzenia kolców jest użycie pilnika o drobnych zębach trzymanego pod kątem. Przed każdym sezonem należy naostrzyć nożyce do żywopłotu.

nożyce do żywopłotu

Smarowanie nożyc

Po zakończeniu czynności ostrzenia nożyc do żywopłotu należy je nasmarować. Jeśli praca trwa dłużej niż godzinę, warto powtarzać tę czynność co godzinę. Dzięki temu silnik nie będzie nadmiernie obciążony. Serwisanci sprawdzają także, czy ostrza działają prawidłowo i czy nie odpryskują, w przypadku uszkodzenia noża konieczna jest wymiana złamanego lub wyszczerbionego ostrza. Uszkodzona część może zranić osobę, która jej używa lub znajduje się w jej pobliżu, dlatego jest to bardzo ważne.

Aby uniknąć rdzy, ostrza nie powinny być myte wodą, przed rozpoczęciem sezonu dobrze jest też nasmarować łańcuch i prowadnice olejem maszynowym. Najlepszym miejscem do przechowywania nożyc do żywopłotu jest suche miejsce.

Jak najlepiej smarować nożyce do żywopłotu?

Zaleca się oliwienie nożyc do żywopłotu specjalistyczną substancją technologiczną. Jaki jest właściwy sposób smarowania ostrza nożyc do żywopłotu? Najlepszym olejem, jakiego należy użyć, jest olej maszynowy. Ma go w swojej ofercie prawie każdy, kto sprzedaje materiały ogrodnicze, w tym sklepy specjalistyczne i duże sklepy z artykułami do pielęgnacji domu. Istotny jest również sposób nakładania smaru na ostrze nożyc.

Smary tego typu są zwykle dostępne w atomizerze, który może być używany do nakładania równomiernej warstwy oleju. Oliwienie i ostrzenie elektrycznych nożyc do żywopłotu jest tak samo ważne jak oliwienie i ostrzenie narzędzi ręcznych.


Chcesz dowiedzieć się jaki metal najlepiej przewodzi prąd?

Sprawdź również:

Popularne: