poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Strona głównaŻycieUzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić z toksycznej miłości

Uzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić z toksycznej miłości

Co można zrobić, jeśli okaże się, że jest się emocjonalnie zależnym od innej osoby?

Jako ogólne określenie zależności emocjonalnej używa się słowa „kochać za bardzo”. Nie oddaje to jednak zamierzonego znaczenia. Nawet jeśli zniewolenie opiera się na emocjach, to nie jest to to samo co miłość. Od połowy lat 50. do 2016 r. w Wielkiej Brytanii przeprowadzono dziesiątki badań, które jasno wykazały neurologiczne, biochemiczne i behawioralne podobieństwa między zniewoleniem emocjonalnym a nadużywaniem narkotyków lub alkoholu. Jedną ze stałych cech tego stanu jest niezdolność do stworzenia stabilnego partnerstwa romantycznego i towarzysząca temu paranoja samotności.

Wiele danych wskazuje na to, że kobiety są bardziej emocjonalnie zależne od swoich współmałżonków niż mężczyźni, nic więc dziwnego, że kobiety częściej cierpią z powodu uzależnienia emocjonalnego. Z czasem zmniejsza się poczucie samostanowienia, zdolność do realizacji własnych zainteresowań i poczucie wyjątkowości. Nierzadko ludzie polegają na swoim partnerze przy podejmowaniu wszystkich decyzji życiowych, zwłaszcza tych ważnych. Jeśli jesteś od kogoś emocjonalnie zależny, możesz wierzyć, że każda samodzielna aktywność spotka się z krytyką z jego strony.

Czy wiesz, jak przestać być uzależnionym od miłości?

Czy jest jakiś pierwszy krok, który możesz zrobić, aby zerwać z uzależnieniem emocjonalnym?

Jeśli jesteś singlem, najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie singlem i praca nad sobą, a nie szukanie nowego partnera, jest to trudne i może trwać nawet kilka miesięcy. Czy można to zrobić bez pomocy profesjonalisty? Rzadko, jeśli w ogóle, zdarza się, że osoba nie potrzebuje psychoterapii, aby uporządkować swoje życie i wypracować zdrowe mechanizmy radzenia sobie z problemami. W trakcie terapii niezwykle ważne jest, aby zająć się nie tylko przyczynami leżącymi u podstaw problemów z dzieciństwa, ale także podstawowymi przekonaniami, które powstrzymują nas przed nawiązywaniem znaczących relacji z innymi.

uzależnienie od partnera

Odwyk od partnera

Uzależnienie emocjonalne jest trudne do leczenia, podobnie jak każde inne uzależnienie (uzależnienie od narkotyków, nikotyny, alkoholu, hazardu itp.) Może się zdarzyć, że ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że stanowią problem. Działania ludzi są interpretowane jako oznaka ich troski i dbałości o uczucia. Uzależnienie emocjonalne pogłębia truciznę w związku, ma ono odwrotny wpływ niż wzbogacanie i rozwijanie związku – rujnuje go.

Jeśli jesteś osobą uzależnioną emocjonalnie, prawdopodobnie będziesz potrzebował terapii psychologicznej także ze strony swojego partnera. Aby związek był udany, obie strony muszą się leczyć. Muszą odbudować własną wartość, która nie będzie zależała od rodzaju związku, w którym uczestniczą. Ponieważ nie można identyfikować się całkowicie przez pryzmat związku, to jest właśnie powód.

Uzależnienie emocjonalne może być trudne do przezwyciężenia, ale przy wsparciu partnera można przywrócić zdrową równowagę między tym, co wyłącznie osobiste, a tym, co wspólne.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i objawów, jakie on wywołuje.
Zidentyfikowanie przyczyny choroby to drugi krok do odzyskania wolności. Pokonanie problemu, gdy wiesz, skąd się bierze, będzie o wiele łatwiejsze.
Trzeci krok polega na tym, by osoba uzależniona i jej współmałżonek wielokrotnie otwarcie rozmawiali o swoich uczuciach.

Obie strony muszą pogodzić się z faktem, że:

Nikt nie musi być nikomu niezastąpiony, aby być wartościowym człowiekiem, Miłość to nie niewola, związki partnerskie to także wolność jednostki, niezależność pomaga w pełni cieszyć się życiem. Odrzucenie pomocy jest wspaniałe, jeśli prowadzi do niezależności.

Uzależnienie emocjonalne można podzielić na następujące kategorie:

  • Związek z partnerem, który jest kluczowy dla dobrego samopoczucia osoby uzależnionej emocjonalnie, wywołuje stan podobny do odurzenia.
  • Dla uzależnionego partnera obecność i spędzanie czasu ze współmałżonkiem musi być podawane w coraz większych „dawkach”. Ona istnieje tylko wtedy, gdy jest przy nim. Nie wystarczy tylko o nim myśleć; ona potrzebuje także namacalnych dowodów twojego uczucia i dobitnego potwierdzenia, jak bardzo jest dla ciebie ważna.
  • Zagrożeniem w uzależnieniu emocjonalnym jest także utrata własnej tożsamości i zdolności do krytycznej analizy siebie i innych. Uczuciu utraty tożsamości towarzyszą wstyd i poczucie winy.

Teraz już wiesz czym jest uzależnienie od partnera i jak skutecznie się wyzwolić z toksycznej miłości.

Sprawdź również:

Popularne:

Uzależnienie od partnera jak skutecznie się wyzwolić z toksycznej miłościCo można zrobić, jeśli okaże się, że jest się emocjonalnie zależnym od innej osoby? Jako ogólne określenie zależności emocjonalnej używa się słowa "kochać za bardzo". Nie oddaje to jednak zamierzonego znaczenia. Nawet jeśli zniewolenie opiera się na emocjach, to nie jest to to samo co...